Dalibor Janda
Přehled všech získaných ocenění
 
zlato
stříbro
bronz
Soutěž Zlatý slavík
(1962–1991)
3
2
1
Soutěž Český slavík
(1996–současnost)
0
0
0
celkem
3
2
1

Dalibor Janda

(23. 3. 1953)
Od rockera k rozhlasovým hitům
Zlato
3
Stříbro
2
Bronz
1
Bottle
Dalibor Janda musel na rozdíl od mnoha svých kolegů, kteří se v pop-music prosadili coby dvacetiletí, čekat ještě dalších deset roků. Svůj první hit, Jahodový koktejl, vydal až jako třicátník, když předtím hrál s tehdy ještě amatérskou skupinou Prototyp na tanečních zábavách.
Jeho popularita po prvním úspěchu směřovala strmě nahoru, především díky osobitému chraplavému hlasu i díky lehce zapamatovatelným melodiím – Žít jako kaskadér, Hráli jsme kličkovanou, Pojď, dáme řeč aj. V té době ho také už doprovázel „druhý“ Prototyp, tentokrát profesionální.
Zatímco v roce 1984 byl Janda ve Zlatém slavíkovi jedenáctý, o rok později už druhý a v letech 1986-1988 se mu podařilo zvítězit třikrát za sebou. Jeho nejznámější album nazvané Hurikán podle stejnojmenné skladby vyšlo v roce 1986 a natáčel ho ve spolupráci s Ladislavem Štaidlem, i když u většiny svých hitů byl autorem on sám. Jandova popularita vycházela i z jeho časté účasti v televizních hudebních soutěžích, především v pořadech Hitšaráda nebo Triangel.

Hurikán (1986)

Píseň ze stejnojmenného alba přinesla velký úspěch a druhé místo ve Zlatém Slavíkovi.