Divokej Bill
Přehled všech získaných ocenění
 
zlato
stříbro
bronz
Soutěž Zlatý slavík
(1962–1991)
0
0
0
Soutěž Český slavík
(1996–současnost)
1
0
4
celkem
1
0
4

Divokej Bill

Z kotelny na festivalová pódia
Zlato
1
Stříbro
0
Bronz
4
Bottle
Úvalská kapela Divokej Bill byla založena v průběhu roku 1997, kdy v obsazení Vašek Bláha (kytara, zpěv), Ondra Pospíšil (banjo, zpěv), Míla „Jurda“ Jurač (basa, zpěv) a Ota Smrkovský (bicí), sestavila koncertní program pro menší kluby a hospody v okolí (Rostoklaty, Tuklaty, Sibřina, Šestajovice). Kapela se líbila a díky podpoře přátel odehrála asi patnáct koncertů. O rok později začala jeji první spolupráce s Ameba Production a Petrem Fořtem – managerem skupiny a pořadatelem festivalu Rock for People.
Druhá deska dostala jméno podle písničky Svatá pravda. Kapela dostává nabídku hrát s ostříleným Žlutým psem na Staropramen tour, kde se začíná oťukávat na větších pódiích a před větším publikem. Od zkušených muzikantů Franty Kotvy, Ondry Hejmy a dalších, se učí nasávat základní principy bohémského života a velké produkce. Postupně hraje Divokej Bill na většině prestižních festivalů. Třetí deska Mezi nima se stává zlatou za 10 000 prodaných kusů.
Singlová písnička Znamení pak otevírá cestu do většiny rádií. V anketě Český slavík Mattoni 2005 se skupina Divokej Bill umístila v kategorii skupin na třetím místě. V roce 2006 získává kapela Zlatého slavíka.  Divokej Bill v posledních letech proslul svéráznými deskami 15 (2013) a Tsunami (2017), v nichž se prolíná energický rock, připomínající irskou hudební scénu, s někdy až křehkými melodiemi, které mají kořeny v českém folku.

Plakala (2000)

Skladba se stala největším hitem z alba Propustka do pekel.