Hana Zagorová
Přehled všech získaných ocenění
 
zlato
stříbro
bronz
Soutěž Zlatý slavík
(1962–1991)
9
1
3
Soutěž Český slavík
(1996–současnost)
0
0
0
celkem
9
1
3

Hana Zagorová

(6. 9. 1946)
Anketu ovládla na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let
Zlato
9
Stříbro
1
Bronz
3
Bottle
Jako zpěvačka začínala v 60. letech v Ostravě a posléze Brně, kde studovala JAMU. Počátkem 70. let hostovala na pozvání Jiřího Štaidla v divadle Apollo, v letech 1972-74 hrála v Suchého Kytici v divadle Semafor. V té době také začala její intenzivní spolupráce s Karlem Vágnerem, jehož skupina Zagorovou později doprovázela a také se podílela na jejím kariérním rozvoji.
Vedle popových skladeb patřily k výrazným písničkám Hany Zagorové i ty šansonově laděné, které dokázala v rámci středního proudu interpretovat vkusně, civilně a přitom nijak neoslabovat jejich emocionalitu. Typická pro ni byla i pravidelná spolupráce s mužskými protějšky. Ať už to byl počátkem 70. let Michal Prokop, posléze Petr Rezek nebo počátkem 80. let duo Petr Kotvald a Stanislav Hložek či spolupráce s italským zpěvákem Drupim. Získala celkem devět Zlatých slavíků.
V roce 2000 připravila Hana Zagorová se Štefanem Margitou pro TV NOVA nový hudebně–zábavný pořad Hogo Fogo. V následujícím roce jí vyšlo dlouho očekávané nové album nazvané Hanka, po němž následovalo několik dalších neméně úspěšných desek. Zagorová za svou kariéru prodala 10,5 milionu hudebních nosičů, za což v roce 2014 dostala diamantovou desku.

Gvendolína (1971)