Marta Kubišová
Přehled všech získaných ocenění
 
zlato
stříbro
bronz
Soutěž Zlatý slavík
(1962–1991)
3
0
1
Soutěž Český slavík
(1996–současnost)
0
0
0
celkem
3
0
1

Marta Kubišová

(1. 11. 1942)
Umlčená Zlatá slavice
Zlato
3
Stříbro
0
Bronz
1
Bottle
Přestože srpen 1968 a následná normalizace českou populární hudbu nezdecimovaly tolik jako ostatní umělecké obory, Marta Kubišová musela na rozdíl od jiných nést svůj kříž velmi dlouho. Této trojnásobné Zlaté slavici bylo totiž  její první místo za rok 1969 upřeno. Cena jí byla udělena až po listopadu 1989, kdy mohla opět zpívat.
Jen pět let trvala její pěvecká kariéra v druhé polovině 60. let, ale svým temně zabarveným, sytým a soulově laděným hlasem se Kubišová prosadila jako jedna z největších hvězd tehdejší doby, především její album Songy a balady patří dodnes k jedněm z nejlepších desek české pop-music. Vedle toho se Kubišová významnou měrou podílela i na úspěchu tria Golden Kids, kde s ní zpívali Václav Neckář a Helena Vondráčková.
Po roce 1990 se Kubišová vrátila ke zpívání, na rozdíl od 60. let, kdy se její písničky pohybovaly v širokém rejstříku od rocku přes blues až k šansonu, se však po revoluci držela spíše ve středním proudu. V roce 2015 jí bylo předáno vyznamenání „Rytířka Záslužného řádu Lucemburského velkovévodství“. O rok později se uskutečnil křest jejího posledního alba Soul, jehož kmotrou se stala zpěvačka Aneta Langerová, s níž vystupovala ve společném recitálu.  V roce 2017 ohlásila ukončení kariéry.

Modlitba pro Martu (1968)

Píseň, která původně vznikla pro televizní seriál Píseň pro Rudolfa III.. Stala se symbolem odporu proti vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968.