Miroslav Žbirka
Přehled všech získaných ocenění
 
zlato
stříbro
bronz
Soutěž Zlatý slavík
(1962–1991)
1
1
1
Soutěž Český slavík
(1996–současnost)
0
0
0
celkem
1
1
1

Miroslav Žbirka

(21. 10. 1952)
První slovenský vítěz Zlatého slavíka
Zlato
1
Stříbro
1
Bronz
1
Bottle
Když v roce 1982 vyhrál Zlatého slavíka Miroslav Žbirka a porazil tak po čtrnácti letech Karla Gotta, byla to nevídaná věc. Nesmělý, skoro plachý brýlatý kluk z Bratislavy, od něhož mnozí neznali jedinou písničku. Žbirka ale měl v té době už za sebou dlouholeté působení v legendární slovenské formaci Modus, na kontě desky (Doktor sen a Sezónne lásky), hity (Atlantida a Biely kvet) a vlastní kapelu Limit. Alba Nemoderný chalan a Chlapec z ulice z přelomu 80. let z něj učinily jednu z nejvýraznějších postav slovenské populární hudby.
Žbirka jako interpret bodoval svou civilností, v textech pak neokázalostí i humornou ironií. Jako skladatel (vlastních písní, i pro jiné interprety) se prosadil melodičností, která se projevila v baladách na jedné straně a na straně druhé ve svižných, rock - popově laděných písničkách. Za období své činnosti absolvoval množství koncertů doma i v zahraničí, zahrál si v muzikálu Neberte nám princeznu a natočil celou řadu autorských alb. Veleúspěšný titul Modrý album vyšel v říjnu 2001.
Po dvaceti letech si Miro zopakoval vítězství v anketě Zlatý slavík, tentokráte na Slovensku a po deseti letech absolvoval koncertní turné s kapelou. V roce 2003 vychází kompilace The Best Of 93-03. Stále aktivní hitmaker si v roce 2015 splnil sen a v Beatles proslavených studiích Abbey Road natočil se špičkovými anglickými muzikanty album Miro. Patří k nejžádanějším koncertujícím pop osobnostem v Čechách. Žije v Praze.  

Biely kvet (1982)

Původně vyšlo na singlu spolu s dalším hitem Atlantida.