Peter Nagy
Přehled všech získaných ocenění
 
zlato
stříbro
bronz
Soutěž Zlatý slavík
(1962–1991)
1
3
0
Soutěž Český slavík
(1996–současnost)
0
0
0
celkem
1
3
0

Peter Nagy

(9. 4. 1959)
Slovenská popová ikona 80. let
Zlato
1
Stříbro
3
Bronz
0
Bottle
Jestliže Miroslav Žbirka byl spíše civilní a fanynky nijak neomračoval, pak další slovenský Zlatý slavík, Peter Nagy, který anketu vyhrál v roce 1985, byl tím pravým miláčkem mladých dívek a slečen. Atmosféra jeho koncertů byla někdy až hysterická, jeho „dojáky“ Kristínka iba spí nebo Chráň svoje bláznovstvá doslova rvaly přítomné publikum za srdce, jeho mnohohlasé skladby jako Sme svoji nebo Láska je tu s nami zase vždy spolehlivě přiměly publikum ke sborovému zpěvu.
Na počátku jeho úspěchu stála jednoduchá skladba s výrazným refrénem Profesor Indigo, která posléze dala jméno i Nagyově doprovodné skupině. Nagyovy písničky byly melodické, nekomplikované, texty buď bavily, nebo obsahovaly jednoduchá poselství – i když v pozdější době se Nagy sám snažil posunout je do vážnější, hlubší polohy.
Nagy byl jedním z prvních interpretů, jehož úspěch byl přímo svázaný s videoklipy, které uváděly televizní hudební pořady, zvláště 5xP nebo Triangel. Dnes se Nagy věnuje především umělecké fotografii a vystupuje spíše sporadicky.

Chraň svoje bláznovstvá (1984)

Debutové album Chraň svoje bláznovstvá vyvolalo vlnu nagymánie, prodalo se 620 000 kusů.