Petra Janů
Přehled všech získaných ocenění
 
zlato
stříbro
bronz
Soutěž Zlatý slavík
(1962–1991)
3
4
3
Soutěž Český slavík
(1996–současnost)
0
0
0
celkem
3
4
3

Petra Janů

(19. 11. 1952)
Z rockové hudby do pop-music
Zlato
3
Stříbro
4
Bronz
3
Bottle
Pomalu, ale vytrvale se Petra Janů propracovávala k metě nejvyšší, Zlatému slavíkovi, kterého získala poprvé v roce 1987 a pak ještě dvakrát v řadě. V 70. letech účinkovala v divadle Semafor, výrazněji se ale prosadila až v roce 1977, ve spolupráci se skladatelem Otou Petřinou a textařem Zdeňkem Rytířem. S nimi natočila desky Motorest a Exploduj, které jí zajistily místo na rockové scéně. Masové popularity ovšem dosáhla až o několik let později, kdy se více přiblížila oblasti středního proudu.
Přitom jí naprosto výjimečný hlasový fond umožňuje zpívat absolutně vše: blues, šanson, rock, soul, lidovky i operu. Její doménou se nakonec staly silné, klenuté melodie (Už nejsem volná, Moje malá premiéra, S láskou má svět naději), ale svůj repertoár si našla i v oblasti slavných světových filmových písniček či muzikálových melodií. V devadesátých letech se úspěšně prosadila v muzikálu Bídníci, Sny svatojánských nocí či 451 stupňů Fahrenheita.
V roce 1995 se představila v koncertním provedení Gershwinových melodií s velkým symfonickým orchestrem v Rudolfinu. Toto její vystoupení bývá považováno ze jeden z vrcholných výkonů v historii domácího popu. V roce 1999 účinkovala v roli královny v muzikálu Janka Ledeckého Hamlet, ze které pochází i hit Nevěrná. Spolu s Věrou Špinarovou pořádala několik let velmi populární vánoční koncerty. V roce 2017 vydala po devíti letech album nových písní.

Už nejsem volná (1986)

Už nejsem volná pochází se stejnojmenného alba, které vyšlo v roce 1986.