Tomáš Klus
Přehled všech získaných ocenění
 
zlato
stříbro
bronz
Soutěž Zlatý slavík
(1962–1991)
0
0
0
Soutěž Český slavík
(1996–současnost)
1
4
0
celkem
1
4
0

Tomáš Klus

(15. 5. 1986)
Zlato za písně i moderní pětiboj
Zlato
1
Stříbro
4
Bronz
0
Bottle
„První koncert jsem odehrál 18. 6. 1995 v pokoji panelového domu v Palackého ulici v Třinci, kde se jako předskokan objevil kamarád Lukáš, který už tou dobou znal akord C a já mu přes všechnu svou skrytou závist dovolil předvést se před četným plyšovým publikem,“ popsal své hudební začátky Tomáš Klus. Záznam z vystoupení prý dodnes leží na magnetofonové pásce na půdě.
Díky modernímu pětiboji Tomáš poznal řadu nových krajů, nové lidi a zástup různorodých vítězství. Sport ho v osmnácti letech dostal do Prahy a Praha nakonec k hudbě a k umění celkově. Na návrh středoškolské třídní profesorky se přihlásil na DAMU (doslova mu prý řekla: „Buďto budeš komediant nebo nevím,“ což považuje za zajímavé hlavně proto, že do té doby neměl s divadlem vůbec nic společného). 
Podle všeho to byl dobrý krok, jako herec se totiž objevil v mnoha českých seriálech a filmech. Vrcholné období Klusovy autorské tvorby přišlo po roce 2011 s albem RACEK a trvá dodnes. V roce 2012 se stal Zlatým slavíkem. Klus je především folkový písničkář, jehož skladbám dává doprovodná skupina lehce pop rockový nádech.

Sibyla (2011)

Album Racek bylo pro Tomáše Kluse třetím v pořadí, stalo se nejprodávanějším albem roku 2011 a 2012.