Waldemar Matuška
Přehled všech získaných ocenění
 
zlato
stříbro
bronz
Soutěž Zlatý slavík
(1962–1991)
2
10
1
Soutěž Český slavík
(1996–současnost)
0
0
0
celkem
2
10
1

Waldemar Matuška

(2. 7. 1932 – 30. 5. 2009)
Historicky první vítěz Zlatého slavíka
Zlato
2
Stříbro
10
Bronz
1
Bottle
Waldemar Matuška byl hvězdou první velikosti už počátkem 60. let, především díky svému účinkování v divadle Semafor a na dalších tehdejších malých scénách. Popularitu si vedle pěvecké kariéry udržoval i smyslem pro humor, ironií, a také svým častým a výrazným působením ve filmu – známe ho z titulů Kdyby tisíc klarinetů, Limonádový Joe, Fantom Morrisvillu, Všichni dobří rodáci nebo Noc na Karlštejně.
V 60. letech zpíval písničky z různých stylových oblastí, od 70. let, kdy začal spolupracovat se skupinou KTO, se přesouval především do sféry kombinující pop a country. Matuškovy největší hity, jako např. Jó, třešně zrály, Sbohem lásko či dueta To se nikdo nedoví (s Helenou Vondráčkovou), Mám malý stan (s Karlem Štědrým) či další, doslova zlidověly a nic na tom nemohla změnit ani skutečnost, že po jeho emigraci do USA v roce 1986, mohly být jeho skladby hrány podstatně méně nebo vůbec.
Po vítězství v prvním ročníku  Zlatého slavíka se Matuškovi podařilo svého odvěkého rivala Karla Gotta porazit ještě jednou, v roce 1967. Celkem desetkrát skončil v anketě na druhém místě.

Tereza (1964)

Píseň zazněla v muzikálu Kdyby tisíc klarinetů, jejími autory jsou Jiří Suchý a Jiří Šlitr.