Yvetta Simonová
Přehled všech získaných ocenění
 
zlato
stříbro
bronz
Soutěž Zlatý slavík
(1962–1991)
1
2
0
Soutěž Český slavík
(1996–současnost)
0
0
0
celkem
1
2
0

Yvetta Simonová

(4. 11. 1928)
Legenda československé populární hudby
Zlato
1
Stříbro
2
Bronz
0
Bottle
Skromná, laskavá, pracovitá, důkladná, vždy dobře naladěná, nekonfliktní, kolegy napříč žánry oblíbená. Vystudovala Obchodní akademii v Praze, soukromě studovala klavír a hudební teorii u profesorek J. M. Fiedlerové a M. Vojtěcké, zpěv potom u profesorů H.Vávry, F.Carpiho a zejména R. Rosnera. První umělecké zkušenosti získala v Bratislavě. Začínala jako herečka a zpěvačka na bratislavské Malé scéně, kde zaujala hlavní rolí Agácie ve zhudebněné Gogolově Ženitbě.
Byla stálicí orchestru Karla Vlacha, se kterým natočila přes 600 snímků. Po dlouhá léta patřila mezi nejpopulárnější umělce Československa, mnohé písně, které natočila sólově, nebo v duetu se svým dlouholetým pěveckým partnerem Milanem Chladilem, se staly nesmrtelnými hity. Účinkovala také v Hudebních divadlech v Karlíně a Nuslích. Yvettu Simonovou nikdy neprovázely žádné skandály, oblibu u publika získala nezaměnitelným hlasem, melodickým repertoárem a neokázalou eleganci. Vždy si chránila své soukromí.
V prvním ročníku ankety Zlatý slavík v roce 1962 skončila nejvýše mezi zpěvačkami, celkově se umístila druhá. Protože anketa měla v té době jen jednu společnou kategorii pro zpěváky i zpěvačky, Zlatého slavíka tehdy nedostala – první byl Waldemar Matuška. Toto ocenění po zásluze převzala v prosinci roku 2010, kdy jí před televizními  kamerami vestoje tleskala celá Státní opera.

Křižovatka srdcí (1964)

Oblíbenou Křižovatku srdcí nazpívala Yvetta Simonová s Milanem Chladilem.