Novinky

Bottle
zpět

Vinařství Vajbar Zaječí – nejkrásnější ženy a nejlepší vína

Jedním z partnerů nadcházejícího ročníku ankety Český slavík Mattoni je Vinařství Vajbar, které sídlí ve vinařské obci Rakvice, která je součástí velkopavlovické vinařské podoblasti. Vinařský provoz však najdete v nedaleké obci Zaječí. Mezi firemní vinotékou v Rakvicích a výrobou s vlastní vinotékou a degustačním sklepem vede krásná cyklostezka mezi vinohrady. Povídali jsme si s Bronislavem Vajbarem, majitelem Vinařství Vajbar.
vajbarlogo

Kdybyste měl představit Vinařství Vajbar, co byste zdůraznil?

Vinařství rodinného typu, které je již 23 let na trhu. Vznikalo postupně, tak jak dovolily finance, zkušenosti, míra informací. Od klasického malého vinařství, jehož hlavní produkcí byla sudová vína, přes nesmělé první pokusy s láhvováním, experimenty s nejrůznějšími uzávěry, až po dnešní podobu moderního vinařství s moderními svěžími víny, moderní ambaláží a moderním šroubovým uzávěrem u většiny produktů

Moravské víno se v posledních dvaceti letech zásadně proměnilo. Samozřejmě k dobrému. Jaká byla role Vinařství Vajbar v této proměně? Říká se o vás, že sbíráte medaile z vinných veletrhů jako na běžícím páse.

Víno neděláme proto, aby sbíralo medaile. Děláme ho pro naše konzumenty a chceme, aby jim dělalo radost. Soutěže a srovnávání do světa vinařství patří a pochopitelně, že úspěchy na nich přináší radost nám. Jsme úspěšní nejen na domácích výstavách ale i v zahraničí. Nejvyšší domácí metou je pro nás Salon vín ČR, v němž v posledních letech naše vína nechybí a dokonce se nám podařilo mít i nejlepší sladké víno. Potěší i championi či nejlepší kolekce z řady soutěží, ale za největší úspěch jednoznačně považujeme Zlatou medaili z Vinalies Internationales 2017 pro Zweigeltrebe rosé 2016,  kabinetní víno a zároveň zápis do knihy Nejlepších 1000 vín světa. Potěšila i Pálava 2015 pozdní sběr, která získala Zlatou medaili Concours Mondial du Bruxelles 2016.

Co z vaší kolekce byste nabídl běžnému konzumentovi a co labužníkovi?

Nerozdělujeme naší produkci přímo tímto způsobem, ale dalo by se říci, že pro labužníky a vzácné chvíle jsou určeny naše velmi malé řady Family Reserva, Kozí horky a sekty kvašené v láhvi. Pro denní konzumaci pak naše přívlastková vína v láhvích a moravská zemská vína v Bag in Box 3l.

Co takhle něco, co jiná vinařství nemají?

Moderní přístup k vínu a k životu, se snahou si ho maximálně užít. Možná, že ho nejlépe vystihuje motto vinařství „…nejkrásnější ženy a nejlepší vína …“. Pokud je to cítit z každé naší láhve vína, jsem nejšťastnější vinař na zemi.

Kde nebo jak se dají Vaše vína sehnat?

Chtělo by se říci všude, ale určitě to tak není. Vybíráme si. Vína nejsou v nabídce obchodních sítí, s vyjímkou Makra, které považujeme za specializovaný gastronomický velkoobchod. Vína najdete ve více než 350 vinoték a restaurací, některé jsou dokonce v Polsku či Německu. V loňském roce vznikla síť prémiových vinoték, které nabízejí kompletní produkci vinařství s vysokou mírou informovanosti a obsluhy. V neposlední řadě si víno můžete objednat tím nejmodernějším způsobem – z pohodlí domova v našem e-shopu.

Vinný sklípek, to je pro mnoho lidí magický pojem. Dá se ten váš také navštívit?

Ano máme a možná velmi překvapivý. V ryze moderním areálu, jemuž u vchodu dominuje zcela nový a také moderně pojatý Vinný bar VajBAR, najdete romantickou vinárnu s krbem a klasický klenutý sklep s celkovou kapacitou přes 100 osob. V těchto prostorách dotváří atmosféru výhradně kameny, dřevo a staré cihly.

A vůbec, máte nějaké speciální akce pro vinné turisty?

Samozřejmě. Jako jedni z mála pořádáme prohlídky vinařství spojené s menší či větší degustací i pro velmi malé skupiny v pravidelných termínech. Součástí prohlídkového okruhu je nejen vlastní výroba vína v jednotlivých fázích, ale i ukázková vinice, na které najdete všechny odrůdy z našich vinic.

Prý je možné mít u vás i vlastní víno?

Ano, je to takové zážitkové vinařství. V jeho rámci zažijte, spolu se svými přáteli, kolegy či obchodními partnery vinobraní na vlastní kůži. Posbíráte si hrozny a pod vedením zkušeného sklepmistra z nich vyrobíte vlastní víno. Takové víno, opatřené certifikátem o vaší účasti při výrobě, bude určitě vyhledávaným dárkem a raritou.

Jaký bude ročník 2017?

Myslíte ročník 2016, nebo 2017? 2016 – vynikající ročník na bílá vína s krásnou harmonickou kyselinou, červená vína vyzrála do pozdních sběrů a výběrů. 2017- podobná ročníku 2016, protože je velké teplo a sucho

Kdesi se objevila zmínka, že víno není vaše jediná specialita, ale že děláte i další produkty, které se hodí k vínu.

Ano, snažíme se o maximální zpracování všech surovin a vytvoření barvitého portfolia doplňkových produktů. V nabídce najdete 100% hroznové mošty, mošty hroznové v kombinaci s dalším ovocem, hroznové marmelády a pečené čaje. Dokonce máme i vlastní kávu – tedy, ne že bychom pěstovali kávovník, ale v malé pražírně jsme si namíchali vlastní směs, která nám nejvíce vyhovuje k vínu. A ke kávě si můžete dát i naše vlastní pralinky.

Sledujte nás na Facebooku